Stari prikaz sajta klikom na Desktop verziju u dnu strane. Nemamo prodaju na rate. Isporuka po Srbiji za 24h. Porudžbine van radnog vremena direktno preko sajta ili porukom (sms, whatsup, viber)

OnePlus 5 Test

03.11.2017. // Proizvođač: OnePlus

OnePlus slogan je isti za sve uređaje, oni su uvek pozicionirani na isti način i uvek se za novi model govori da je stigao još jedan „ubica“ vodećih modela. U praksi je to daleko od istine ali OnePlus uređaji beleže veliku popularnost i za to postoji nekoliko razloga. Prvi je taj da nije reč o masovnom uređaju ali da za osnovu ima pametne telefone kompanije Xiaomi i Meizu koji su modeli rađeni za masovno tržište, da ne pominjemo Huawei ili Samsung modele. Drugi razlog je činjenica da su u pitanju vrlo dobri uređaji kada se u obzir uzme odnos cene i kvaliteta te, ukoliko vam nisu neophodna sva moderna rešenja koja su dostupna, ovaj aparat može biti savršeno rešenje.

Unutrašnjost OnePlus modela svaki put odlikuje drugačija osnova pa je tako prethodni OnePlus 3 / 3T model karakterisao dizajn Huawei pametnih telefona, pa je bilo veoma lako prepoznati iste oblike i raspored elemenata.

U toku 2017. godine, za osnovu petog izdanja uzet je iPhone 7 Plus te je raspored elemenata isti kao i dual kamera.

Kineskim proizvođačima nimalo ne smeta činjenica da njihovi uređaji ne mogu da se pohvale jedinstvenim dizajnom i izgledom već je očigledno reč o kopiranim uređajima, što pokazuje na čiju su se kampanju fokusirali i koga time žele da iznenade. Oni koji kupuju kineske pametne telefone koje pokreće Android često su protivnici Apple-a i iPhone aparata koji uvek imaju veliki broj različitih argumenata zbog čega ne žele da kupuju proizvode ovog američkog proizvođača. Možda je to najbolji pokazatelj kontrasta ova dva sveta, Android-a i iOS-a, ali jasno je da postoji više nego očigledna razlika u vrednosti iPhone i drugih uređaja, većina ne bira iPhone, što pokazuju i podaci o prodaji.

Sličnosti su primetne odmah na samom startu, od načina na koji je model upakovan pa do toga kako izgleda.

Dizajn, dimenzije, kontrole

OnePlus pristup zaslužuje svaku pohvalu budući da ne postoji ništa na šta bi čovek mogao da se požali. U okviru maloprodajnog pakovanja nalazi se punjač, dokumentacija i nekoliko drugih sitnica.

Bez obzira što ćete ambalažu odmah baciti i više je nikada nećete videti, ona je zadužena za prve impresije vezane za telefon i to je odličan pristup.

Aparat je dostupan u dve boje – boji zlata i tamno sivoj, prikladno za oba pola.

OnePlus je s vremena na vreme dostupan u ograničenoj seriji, kao što je JCC+, ali se oni ne mogu pronaći baš svuda u prodaji pa se to može smatrati kao praktično proširenje linije.

Aparat je blago savijen sa zadnje strane ka ivicama, što olakšava držanje telefona u ruci. Aparat ne klizi a njegova mala debljina omogućava nošenje u bilo kom džepu. Dimenzije uređaja su 154.2 x 74.1 x 7.3 mm a njegova ukupna masa iznosi 153 grama. To je sasvim dovoljno za ovakav aparat i predstavlja veliki plus budući da je kućište izrađeno od anodizovanog aluminijuma (u pitanju je običan aluminijum). Pouzdanost aluminijuma nije pod znakom pitanja, farba se ne guli kao što se to nekada dešava kod Huawei telefona i sve je pouzdano (anodizovani aluminijum je najbolja moguća opcija koja je ujedno i prilično skupa).

Umeci za antene mogu se videti sa gornje i donje strane a kod modela tamne boje toliko su dobro uklopljeni da se jedva mogu primetiti. To nikako ne utiče na kompletan utisak o modelu iako su kod modela boje zlata jasno vidljivi budući da je implementiranje bilo manje uspešno.

Raspored kontrolnih elemenata je standardan za OnePlus, iz modela u model.

Iznad ekrana u gornjem desnom uglu nalazi se indikator propuštenih događaja koji nije dovoljno svetao ali je dobro obeležen. U okviru podešavanja moguće je podesiti boju za različite događaje a dostupno je nekoliko boja.

 

Sa leve strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka a iznad je taster koji se može koristiti za podešavanje Do Not Disturb režima rada ili ograničavanje notifikacija samo na važne aplikacije.

Desnu stranu odlikuje on/off taster a iznad je i slot za dve nanoSIM kartice.

Donji deo karakteriše USB Type C konektor, zvučnik kao i 3.5 mm i mikrofon. Sekundarni mikrofon nalazi se u blizini kamere sa zadnje strane i koristi se za snimanje video sadržaja a ima i ulogu u okviru sistema za redukciju šuma u toku razgovora. Kamera sa zadnje strane blago je izdignuta u odnosu na kućište ali to ne stvara nikakve probleme.

Ispod ekrana vidljiv je senzor otisaka prstiju koji odlično radi a dodir se trenutno prepoznaje i nimalo ne zaostaje u radu u poređenju sa iPhone/Galaxy modelima. Pored toga što se koristi kao senzor otisaka prstiju, može mu se dodeliti još neka funkcija, a prepoznaje kratak i dugačak pritisak. Senzor ne reaguje na snagu pritiska već na to koliko dugo zadržite prst na njemu. Na primer, oni koji su navikli da brzo pokreću kameru u okviru Galaxy modela tako što dva puta dodirnu Home taster, mogu isti funkciju odabrati i ovde.

Sa bočnih strana senzora nalaze se tasteri osetljivi na dodir koji nemaju nikakve oznake zbog toga što ih je moguće menjati u okviru menija, odnosno, možete ih prilagođavati po svojoj želi.

Jedina mana koju ćete primetiti tokom upotrebe jeste film koji je fabrički zalepljen preko ekrana. Uprkos činjenici da je dostupno i Corning Gorilla Glass 5 staklo, tu je i film koji će se neminovno izgrebati pa je neophodno odlepiti je.

Ekran

Ukoliko mislite da je ekran na neki način unapređen u odnosu na prethodni OnePlus model, onda se grdno varate budući da je jeftinije da se koristi ista matrica, naročito zbog toga što su uradili prilično dobar posao ukoliko to niste primetili do sada.

Kineski proizvođači se trude da koriste AMOLED matrice što im u neku ruku daje respektabilnost naročito kada se u obzir uzme činjenica da nisu nimalo lošiji od Samsung-ovih proizvoda. Imajući u vidu činjenicu da su AMOLED matrice kupljene od Samsung-a ili nekih manjih proizvođača, oni se ne mogu porediti sa najnovijom generacijom Samsung-ovih matrica. Kao po pravilu, one se razlikuju po slabijem osvetljenju i nepostojanju dodatnih režim za uštedu energije. Iz čisto marketinških razloga dodat je i prefiks Optix, što zapravo znači da je proizvođač prilagodio profile za boje po svom nahođenju i to smatra idealnim. Rezolucija ekrana je 1920 x 1080 piksela, 401 ppi uz dijagonalu od 5.5 inča. Naravno, ovde nije reč o QHD ekranu gde možete videti i pojedinačne tačke, ovde su one gotovo nevidljive, ali se može videti nasavršenost slike. Međutim, kada se u obzir uzme klasa uređaja, ovo je odličan ekran čija jedina mana je slabo osvetljenje tokom snimanja pa slika izgleda zatamnjena. U svim drugim slučajevima, naročito u zatvorenom prostoru, sve radi bez ikakvih problema.

U okviru menija možete odabrati kolor šemu ekrana, sRGB ili DCI-P3, od kojih se ova druga čiji zanimljivijom. Prilagođavanje boja podrazumeva jednostavna podešavanja ili temperaturu boje, ništa posebno.

 

Još jedna karakteristika ekrana je prikaz informacija aplikacije kada vam ruka zaklanja ekran. Sve notifikacije se prikazuju na crnoj pozadini, što je zaista dobro rešenje.

Pri direktnim sunčevim zracima informacije na ekranu ostaju čitljive, sve radi bez problema.

U okviru naprednih podešavanja treba naglasiti prisustvo režima za čitanje (moguće je dodati aplikacije sa kojima će raditi) kao i noćni režim (unapred zakazan ili automatski, u pitanju je plavi filter).

  Baterija

Aparat odlikuje DASH sistem brzog punjenja koji je u potpunosti analogan VOOC tehnologiji kompanije OPPO. Punjač jačine struje 4A napona 5V omogućava punjenje Li-Pol baterije za 65-70 minuta. Za 15 minuta moguće je napuniti oko 30 odsto baterije. Za napajanje telefona koji nemaju opciju brzog punjenja potrebno je daleko više nepotrebnog čekanja tako da je gotovo sigurno da će ovakvi sistemi napajanja polako otići u istoriju.

Kapacitet baterije je 3300 mAh a prilikom testiranja baterija je izdržala dva dana pri normalnom opterećenju, uz 5 – 6 sati rada (sve zavisi od osvetljenosti ekrana). Ovo vreme rada je odlično i čini da se ovaj model ističe u moru drugih modela a sve zahvaljujući AMOLED ekranu.

Ukupno vreme dostupno za reprodukciju video sadržaja pri maksimalnom osvetljenju iznosi oko 17 sati.

    Opcije povezivanja

Model odlikuje Bluetooth 5.0, podrška za NFC kao i podrška za WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band. Za razliku od OnePlus 3, nema nikakvih problema pri radu WiFi opcije, sve savršeno funkcioniše.

GPS radi bez problema a u kombinaciji sa A-GPS uređaj se vrlo brzo povezuje a prilikom korišćenja Google Maps brzo dolazite do željene rute.

Kada je reč o LTE frekvencijama, tu je podrška za Cat.6.

Memory, RAM, chipset, performance

Aparat je dostupan u dve verzije – 6/64 GB i 8/128 GB. Prilikom testiranja korišćen je ovaj drugi uz maksimalne performanse. Imajući u vidu da aparat karakteriše Snapdragon 835, jedan od najproduktivnijih čipsetova u kombinaciji sa dovoljno memorije, nije neobično da aparat beleži maksimalne performanse u svim zadacima. Rezultati dobijeni u sintetičkim testovima i realne performanse ovog rešenja se razlikuju, možete pogledati rezultate testiranja. Glavno pitanje je da li vam je 128 GB interne memorije dovoljno, ali to već zavisi od korisnika do korisnika budući da svako na drugačiji način koristi svoj pametni telefon.

          Kamera

Prednju stranu aparata odlikuje 16 MP kamera (f/2.0, EIS, Auto HDR, 1080p), korišćen je Sony IMX 371 modul a kvalitet fotografija je odličan za ovaj tip kamere. Dostupne su i različite mogućnosti „ulepšavanja“, što je naročito bitno nežnijem polu.

Glavna kamera je dvostruka i podrazumeva Sony IMX 398 modul (f/1.7, EIS, 16 MP) i Sony IMX 350 (f/2.6, 20 MP). Jedno sočivo je širokougaono a drugo obezbeđuje optički zum x 1.6. Možete pogledati uparene fotografije. Pri slabijem osvetljenju zum slabije radi, šum je vidljiv na fotografiji a razlog tome jeste to što 20 MP matrica ima sočivo koje nije tako brzo (f/2.6 u odnosu f/1.7).

                                           

Sistem dve kamere može se koristiti za zamagljivanje pozadine, algoritam odlično radi i u to se možete sami uveriti.

Interfejs kamere je jednostavan, dostupna su manuelna podešavanja (Pro režim), mogućnost prikazivanja histograma, čuvanja fotografija u RAW formatu i slično.

   

Prilikom fotografisanja možete odabrati FullHD rezoluciju uz opciju 30 ili 60 kadrova u sekundi, za 4K dostupno je samo 30 kadrova u sekundi. Aparat odlično snima zvuk zahvaljujući sistemu od tri mikrofona.

Možete pogledati primere fotografija u poređenju sa Nokia 8, Samsung Galaxy S8+ koje pokazuju da se OnePlus odlično snalazi sa fotografisanjem, kvalitet fotografija može se porediti sa fotografijama snimljenim aparatom S8+, uprkos što je u mraku primetan šum kao i u zamračenim prostorijama.

     

Za većinu korisnika, kamera OnePlus 5 modela biće sasvim dovoljna ali će zadovoljiti i one koji vole da fotografišu. Može se reći da je u liniji sa najboljim modelima kompanije Huawei kao i nekim Samsung modelima, što je zaista sjajan nivo pa OnePlus 5 zaslužuje da na njega obratite pažnju kada je reč o mogućnostima fotografisanja.

Softver

Model pokreće Android 7.1.1 i koristi sopstveni Oxygen OS koji se blago razlikuje od uobičajenog Android-a.

Za reprodukciju muzičkih sadržaja koristi se Play Music a dostupan je i Dirac HD Sound – specijalni softver koji analizira i ispravlja boju zvuka. U okviru audio podešavanja moguće je igrati se 7-opsežnim ekvilajzerom od 68 Hz do 14 kHz, a tu su i unapred obezbeđena fabrička podešavanja.

Slušalice zvuče jednostavno, nema ničeg što se ističe. Za pregled fotografija dostupna je galerija.

Snimač je standardan ali odlično radi svoj posao.

 

Menadžer fajlova radi bez ikakvih problema, sve je jednostavno i lako razumljivo.

 

Softver je takođe jednostavan, i tu je sve jasno.

Utisci

Jačina zvučnika je dovoljna. Kvalitet prenosa glasa je vrlo dobar a sistem za redukciju šuma radi odlično.

U poređenju sa prethodnim OnePlus 3 / 3T modelom, dizajn je blago izmenjen dok je materijal od kojeg je izrađeno kućište i način izrade ostali isti. Ekran nije menjan iako je obezbeđen malo veći broj mogućnosti podešavanja. U poređenju sa starijim modelima istog cenovnog opsega, novi model je daleko bolji i snažniji.

U okviru iste kategorije dostupan je veliki broj konkurentskih modela među kojima je Samsung Galaxy S7 EDGE koji nudi veću rezoluciju ekrana, podršku za Gear VR, zaštitu od vode, bežično punjenje, bolju implementaciju ekrana ali i nešto lošije performanse. Postoji mnogo toga o čemu treba razmisliti prilikom odabira telefona.

Kako kineski pametni telefoni postaju kvalitetniji, tako raste i njihova cena. Glavni konkurent OnePlus 5 sigurno je Meizu Pro 7 koji takođe ima duplu kameru ali i sekundarni ekran sa zadnje strane. U pitanju je originalni aparat na istom nivou kao i OnePlus 5 i ne nudi nikakve specijalne prednosti.

Na tržištu postoji veliki broj različitih konkurentskih modela, a ovoga puta navedeno je samo nekoliko. Neko može govoriti o postojanju 3.5 mm konektora, dok Meizu odlikuje veća visina i DSP audio. Potrebno je dobro razmisliti šta želite od uređaja pa tek onda reći da li je OnePlus 5 uspešan model ili ne. Statistički podaci ukazuju na to da prodaja ovog modela ide slabo ali treba imati na umu da ovaj model nije namenjen masovnom tržištu te da je zapravo reč o veoma uspešnom pametnom telefonu koji zaslužuje pohvalu.




Cene na sajtu i oglasnim porukama su informativnog karaktera i podložne su dnevnim promenama. Cene su izražene u eurima radi lakšeg snalaženja. Plaćanje se vrši isključivo u dinarima. Objavljene cene su bez pdv-a. Ne garantujemo 100% tačnost objavljenih podataka. Teleko Plus posluje po principu subagenture - poručivanja modela. Postoji mogućnost da nemamo sve oglašene modele na lageru.