Stari prikaz sajta klikom na Desktop verziju u dnu strane. Nemamo prodaju na rate. Isporuka po Srbiji za 24h. Porudžbine van radnog vremena direktno preko sajta ili porukom (sms, whatsup, viber)

Sony Xperia XZ1 Compact

03.11.2017. // Proizvođač: Sony

Specifikacije Klasa Kompaktni glavni model Materijali kućišta Plastika sa staklenim vlaknima Operativni sistem Android 8.0 Mreže 2G: 850/900/1800/1900
3G: 850/900/1700/1900/2100
4G: b3 / b7 / b20 / b38
LTE cat.15 Platforma Qualcomm Snapdragon 835 Procesor Osam jezgara Video akcelerator Adreno 540 Interna memorija 32 GB RAM 4 GB Slot memorijske kartice Prisutan Wi-Fi Prisutan, a / b / g / n / ac, dual-band Bluetooth Prisutan, 5.0 LE, A2DP, aptX HD, LDAC NFC Prisutan Dijagonala ekrana 4.6 inča Rezolucija ekrana 1280 x 720 piksela Tip matrice IPS, Triluminos ekran Zaštitni sloj Gorilla Glass staklo Olefobski sloj Prisutan Glavna kamera 19 MP, f / 2.0, 25mm, EIS, laserski i fazni autofokus, slo-mo Prednja kamera 8 MP, f / 2.4, 18mm, široki ugao Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS Senzori Akcelerometar, senzor svetlosti, senzor blizine, žiroskop, barometar, kompas Baterija Fiksna, 2700 mAh Dimenzije 129 x 64 x 9.3 mm Masa 140 grama

Oprema

  • Smart telefon
  • Punjač
  • Kabl za povezivanje sa računarom, (takođe deo punjača)
  • Uputstvo za upotrebu
Izgled, materijali, izrada

Pisanje o dizajnu pametnih telefona postaje sve teže, većina telefona izgleda isto sa svojim zaobljenim uglovima.

U tom smislu, Sony se snažno ističe svojim strogim izgledom i oštrim uglovima.

U prodaji će se naći uređaj u četiri boje: plavoj, pink, crnoj ili belo srebrnoj varijanti. Na testu smo imali prvu varijantu.

Glavni materijal koji je korišćen za izradu ovog uređaja je mat plastika sa staklenim vlaknima. U stvari, ovaj materijal liči na nešto između glatke plastike i aluminijuma. Inače, gornji i donji delovi uređaja su napravljeni od metala. Obratite pažnju na to kako se kućište razlikuje iz različitih uglova.

Prilikom upoznavanja modela XZ1 Compact čim se pojavio, imali smo crnu verziju. Ovaj model se brzo prljao i izgledao nezanimljiv i zaista smo bili iznenađeni činjenicom da je materijal izrade kućišta potpuno nepraktičan. Sada nam je na test stigla plava verzija koja izgleda odlično i na njoj ostaje mnogo manje otisaka.

Pametni telefon karakteriše zaštita od prašine i vlage u skladu sa standardom IP68. Može da se uroni u vodu do dubine od jedan i po metar u trajanju od pola sata. Ovo će vas spasiti ako vam uređaj na kratko padne u vodu, ali nije preporučljivo da ga čest kupate.

Kontrolni elementi

Iznad ekrana se nalazi mreža konverzacionog zvučnika, senzori ambijentalne svetlosti i blizine, sočivo prednje kamere i LED indikator.

Ispod ekrana možete videti spoljašnji zvučnik, koji zajedno sa gornjim formira stereo par.

U dnu se nalazi Type C port i mikrofon, a sa gornje strane je minijack i drugi otvor mikrofona.

Sa desne strane postavljen je taster za regulaciju jačine zvuka i taster za uključivanje. Oko ovog tastera je ugrađen skener otisaka prstiju. Ovo je originalno rešenje, nijedan od drugih velikih proizvođača smart telefona ga ne koristi. Skener sa strane je mač sa dve oštrice: sa jedne strane, uzimate pametni telefon u ruku, prst odmah leže na taster za uključivanje, a uređaj se lako otključa. Sa druge strane - ako vam je potrebno da pogledate obaveštenja na zaključanom ekranu, bolje je uključiti ekran pomoću drugog prsta, inače ćete se odmah naći na radnoj površini.

Fioka SIM i memorijske karticu sakrivena je ispod poklopca sa leve strane. Ne možemo da ne primetimo komplikovanu proceduru za uklanjanje fioke, ona treba da se povuče nekim predmetom i potom izvuče. Inače, postoji samo jedan slot SIM kartice.

Takođe postoji prostor za zasebni taster kamere. Dugi pritisak pokreće kameru iz bilo koje aplikacije ili direktno sa zaključanog ekrana. Dok snimate pomoću tastera, možete fokusirati na objekat ili odmah snimiti fotografiju.

Sa zadnje strane je sočivo glavne 19 MP kamere, blic i NFC modul. Kameru karakteriše malo ispupčenje, manje od milimetra koje možete ga videti samo ako pogledate pažljivo.

Dimenzije   visina (mm) Širina (mm) Debljina (mm) Masa (grama) Sony Xperia XZ1 Compact 129 64 9.3 140 Sony Xperia X Compact 129 65 9.5 135 Apple iPhone 8 138.4 67.3 7.3 148 Apple iPhone SE 123.8 58.6 7.6 113

Očigledno je za proizvođače teško da kreiraju kompaktnu verziju vodećeg modela uz ekran dijagonale manje od 5 inča, pa jedino kompanije Sony i Apple se odlučuju za ovakav korak.

Poređenje sa modelima Apple iPhone 6 i Moto Z2 Play

Kada uzmete XZ1 Compact u ruku, izaziva osećaj nostalgije za vreme kada je uređaj sa ekranom dijagonale 4.3 inča smatran glomaznim a kucanje jednom rukom je bilo nešto obično. U odnosu na moderne glavne modele Compact izgledaju mali. Pametni telefon je veoma zgodan za korišćenje, čak i jednom rukom.

Međutim, ovaj model ima i nekih nedostataka a mi ćemo uzeti težinu i kao jedan. Ipak, uređaj je težak i blago deblji od modernih vodećih pametnih telefona. Ali brzo ćete se navići na to i neće vam smetati.

Poređenje debljine sa modelom Apple iPhone 6

Ekran Karakteristike Vrednost Dijagonala ekrana 4.6 inča Rezolucija ekrana 1280 x 720 piksela PPI vrednost 319 Tip matrice IPS, Trlimunos ekran Zaštitini sloj Gorilla Glass 5 Olefobski sloj Prisutan Automatsko podešavanje osvetljenja Prisutno Multitouch podrška Prisutna, do deset istovremenih pritisaka

Gledajući ekran modela XZ1 Compact, shvatamo da je kompanija napravila veliki korak napred od prethodnih modela. Uređaj poseduje vrlo lep ekran, ima veliki opseg osvetljenosti, slika izgleda zasićeno, ali naravno, uglovi gledanja su maksimalni. Olefobski premaz je dobar, prst savršeno klizi preko ekrana. Na suncu, ekran ne bledi a u mraku ne zamara u oči uz minimalnu osvetljenost.

U podešavanjima ekrana možete promeniti opseg interfejsa i balans bele boje ili promeniti režim prikaza boja na jednu od tri ponuđena od strane kompanije Sony.

 

A ipak, primećujemo blagu pikselizaciju kada radimo sa ovim ekranom. Ona se obično manifestuje kada gledate tekst malog fonta. Font je odabran u interfejsu na takav način da pikselizacija nije uočljiva.

Operativni sistem

Ovo je jedan od prvih pametnih telefona koji koristi Android 8.0 Oreo, a kompanija je na ovu činjenicu veoma ponosna. Interesantno je da, pošto je Z Ultra interfejs pretrpeo značajne promene, kompanija je napustila brojne sopstvene aplikacije i zamenila ih analogijama kompanije Google, pri čemu je interfejs u celini veoma sličan čistom Androidu: kamera, tastatura, zavesica sa notifikacijama.

Međutim, postoje i dodaci kompanije Sony: Stamina režim, vlasnički audio i video plejeri, kao i kamera i galerija. Ali, po našem mišljenju, sva poboljšanja kompanije odlično se uklapaju u fabrički interfejs Android-a 8.0.

    Performanse Karakteristike Vrednost Čipset Qualcomm Snapdragon 835 Procesor Osam jezgara Video akcelerator Adreno 540 RAM 4 GB Interni skladišteni kapacitet 32 GB Slot memorijske kartice Prisutan

835 čipset uparen sa 4 GB RAM-a omogućava uređaju da lako pokreće čak i najzahtevnije igre sa maksimalnim podešavanjima. U svakodnevnoj upotrebi, takođe ne osećate neugodnost: skrolovanje, pokretanje aplikacija i prebacivanje između njih - sve ovo se dešava veoma brzo, kao što je i logično da bude kod kompaktne verzije vodećeg modela.

   

Uređaj se praktično ne zagreva, izuzetak je pokretanje različitih testova, ali složićete se, to nije scenario svakodnevne upotrebe.

Trajanje baterije Karakteristike Vrednost Kapacitet baterije 2700 mAh Tip baterije Fiksna Vreme HD video reprodukcije pri maksimalnoj jačini osvetljenja (omogućen airplane režim): 7 sati 37 minuta Vreme rada u režimu pretraživača pri 100% jačine osvetljenja (omogućen airplane režim): 5 sati 13 minuta Vreme rada u režimu igranja pri 100% jačine osvetljenja (omogućen airplane režim) 9 sati i 6 minuta

Pametni telefon ima veoma skroman kapacitet baterije, međutim, Sony je obećao da će ga nadoknaditi svojim tehnologijama štednje energije i Stamina režimom.

U našim testovima, uređaj je pokazao zanimljive rezultate. Na primer, brojke za video režim i surfovanje webom su normalne, ali nas je iznenadio igrački režim, obično u njemu pametni telefoni se najbrže prazne, ali ovde je XZ1 Compact omogućio čitavih devet sati rada.

 

U okviru svakodnevne upotrebe (e-mail, Twitter, surfovanje internetom, muzika), možete računati na oko četiri sata rada ekrana. Ako želite, ova brojka može se povećati ako aktivirate Stamina režim rada, ali budite spremni za činjenicu da će push obaveštenja stizati sa zakašnjenjem.

Uređaj se savršeno ponaša u režimu mirovanja, tokom noći kapacitet baterije će opasti za samo 2-3 procenta.

XZ1 Compact podržava QC 3.0 tehnologiju brzog punjenja, pola sata punjenja je dovoljno da se obezbedi do 52% napunjenosti, čitav sat obezbeđuje 93% napunjenosti, dok se baterija u potpunosti napuni za 1.5 sat.

Kamera Karakteristike Vrednost Rezolucija glavne kamere 19 MP Rezolucija prednje kamere 8 MP Vrednost otvora blende f / 2.0 i f / 2.4 Video rezolucija 2160p @ 30fps, 1080p @ 30 / 60fps, 720p @ 960fps Stabilizacija Elektronska Stereo zvuk Prisutan

Pametni telefon koristi Motion Eye senzor sa nekoliko dodatnih funkcija. Na primer, ima svoj interni disk sa 128 MB kapaciteta. Kada kamera detektuje pokretni objekat u kadru, pokreće niz snimaka čak i pre nego što pritisnete okidač koji vam omogućava snimanje uspešnih snimaka kada je reč o maloj deci ili životinjama.

Još jedna zanimljivost kamere jeste kreiranje 3D modela. Možete napraviti „masku“, kao u Igri prestola, ukloniti model glave (kao spomenik), 3D model hrane ili nekog malog objekta. Dobijena slika se može podeliti putem linka.

Za snimanje je potrebno pratiti uputstva aplikacije. U stvari, ako samo hodate polako oko osobe kamera snima trodimenzionalnu sliku. Budite spremni za to da se to neće dogoditi već iz prvog pokušaja kao i to da je potrebna velika prostorija. U toku testiranja nije bilo moguće napraviti dobar snimak, tako da su u nastavku navedeni primeri iz aplikacije. Čini se da je to bio slučaj samo u toku ovog testiranja budući da su druga testiranja zabeležila odlične 3D prikaze.

Treća funkcija Motion Eye je Super Slo-mo režim rada. Pametni telefon može snimati brzinom do 960 kadrova u sekundi. U ovom režimu moguće je napraviti divne video snimke bilo čega: od sveće koja gori do tekuće vode. Slo-mo režim rada se aktivira tokom redovnog video snimanja pomoću specijalnog dugmeta, dok trajanje neprekidnog snimanja video zapisa usporenog kretanja nije više od šest sekundi. Ovaj režim je veoma zahtevan za osvetljenje.

Glavna kamera, po podrazumevanoj vrednosti, uklanja samostalno određuje „scenu“ i učitava unapred podešene vrednosti podešavanja. Ispostavlja se da to nije nimalo loše, hranu i portrete korektno određuje. U auto režimu možete uključiti balans belog i podešavanje ekspozicije. Sony je ove klizače načinio veoma zgodnim za upotrebu, možete videti i sami.

Ovaj model ima širokougaonu prednju kamere uz pomoć koje je pogodno snimati grupne „selfi“ fotografije, međutim, kvalitet slika nije visok, možete videti date primere. Interesantno je da u podešavanjima možete birati između normalnog i širokougaonog režima koji kada uključite geometrija kadra se izobličuje.

   

U popodnevnim satima se dobijaju fotografije sa preciznom reprodukcijom boja i dobrim detaljima. Ugao gledanja je ugodan i širok, a fokus brz i precizan.

   

Međutim, čak i uz dobar nivo osvetljenja, kamera daje uski dinamički opseg uz veliki broj artefakata: mnogi detalji se pretvaraju u mešavinu piksela.

Sa smanjenjem nivoa osvjetljenja, slika postaje očajna: ne samo da ima dosta artefakata, već su primetni i šumovi u tamnim delovima okvira. Nivo detalja je smanjen.

       

Definicija scena ne funkcioniše ispravno. Na primer, slika je očigledno statička slika, ali softver smanjuje brzinu zatvarača na 1/50 i povećava ISO vrednost na 500. I tako gotovo za sve slike.

Prednja kamera snima ispod proseka: kadar je zamućen, primetan je šum i artefakti.

Uređaj snima video zapise dobrog kvaliteta, slika je relativno čista čak i pri slabom osvetljenju.

Primer video klipa (MP4, 350 MB) >>>

Bežično povezivanje Interfejsi Dostupnost Wi-Fi Da, b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Calling Bluetooth Da, 5.0 LE, aptX, LDAC GPS Prvo pokretanje oko 3 sekunde Mobilni internet 2G: 850/900/1800/1900
3G: 850/900/1700/1900/2100
4G: b3 / b7 / b20 / b38
LTE cat.15
VoLTE USB On-The-Go Prisutan NFC Prisutan

Model podržava Wi-Fi Calling i VoLTE tehnologije. Nažalost, prva funkcija nije radila u toku testiranja, dok su drugi vlasnici prikazali slike sa snimanja na kojima je poziv pravilno prenet preko Wi-Fi-a. VoLTE za sada se koristi u test režimu rada a obezbeđivanje podrške samo je pitanje vremena.

Telefon nudi NFC modul, Android Pay funkcioniše kako treba a tu je i podrška za Mifare Classic za „Three“.

Zvuk

XZ1 Compact zvuči odlično, glas i instrumenti se ne spajaju. Ako slušate muziku u tišini, onda možete označiti pojedinačne akorde kod kojih to prethodno nije bilo moguće. Zvuk pametnog telefona je u potpunosti uravnotežen.

 

Sony ima odličnu podršku za bežične kodeke, ovde su dostupni aptX HD, i LDAC, kao i njegovi algoritmi za kompresiju i obradu. U toku testiranja nisu bile dostupne kvalitetne bežične slušalice kako bi se ocenio kvalitet zvuka.

XZ1 Compact ima dva vrhunska stereo zvučnika, dok kompanija posebno napominje da se oba nalaze na prednjoj strani, a ne jedan sa gornje strane a drugi na kraju. Oni odlično rade, ali pri maksimalnoj jačini dolazi do blagog iskrivljenja zvuka.

Sa stanovišta prenosa govora nema nikakvih pritužbi, vi i vaš sagovornik ćete se odlično čuti.

Zaključak

Uređaj zaslužuje pohvalu. Ima odličan (iako ne novi) dizajn, lepe boje kućišta su u ponudi, dobar ekran, lep korisnički interfejs, nudi veliki broj mogućnosti i Android 8.0.

Naravno, nije moguće nazvati ovaj pametni telefon idealnim. Među njegovim manama su velika debljina i težina, HD rezolucija (dovoljna je, ali bi bilo bolje da nudi FHD) i kamera.

Sa stanovišta marketinga, Sony je učinio sve kako treba: niko ne bi trebalo da bude iznenađen jednostavnim karakteristikama, neophodno je da se u obzir uzmu neke posebne mogućnosti, a ima ih puno: 3D snimanje, stereo zvučnici, Android 8.0, prepoznatljiv dizajn, Slo-Mo režim snimanja i širokougaone selfi fotografije. Plus, to je praktično jedini kompaktni Android vodeći model.

Ukoliko već dugo tražite mali Android pametni telefon vrhunskog kvaliteta a kvalitet kamere ne igra značajnu ulogu za vas, onda obavezno pogledajte ovaj model. Njegov jedini konkurent jeste iPhone 8, ali ovde se već povlači pitanje mogućnosti operativnog sistema, a ne izbor određenog pametnog telefona.




Cene na sajtu i oglasnim porukama su informativnog karaktera i podložne su dnevnim promenama. Cene su izražene u eurima radi lakšeg snalaženja. Plaćanje se vrši isključivo u dinarima. Objavljene cene su bez pdv-a. Ne garantujemo 100% tačnost objavljenih podataka. Teleko Plus posluje po principu subagenture - poručivanja modela. Postoji mogućnost da nemamo sve oglašene modele na lageru.