Stari prikaz sajta klikom na Desktop verziju u dnu strane. Nemamo prodaju na rate. Isporuka po Srbiji za 24h. Porudžbine van radnog vremena direktno preko sajta ili porukom (sms, whatsup, viber)

Auss Zenfone Zoom Test

23.05.2016. // Proizvođač: Asus

Pregled telefona Asus ZenFone Zoom (ZX551ML)

Karakteristike

  • Korišćeni materijali: staklo. aluminijum, zadnji panel izrađen od prave kože
  • Operativni sistem: Android 5.0 + ZenUI
  • Mreže: podržava GSM / EDGE, WCDMA, LTE (microSIM)
  • Platforma: Intel Atom Z3590
  • Procesor: Quad core 64-bitni, 2.5 GHz
  • RAM: 4 GB
  • Memorija za skladištenje podataka: 128 GB, slot microSD memorijske kartice (podržava kartice kapaciteta do 200 GB)
  • Povezivanje: Wi-Fi (a / b / g / n / ac), dual-band, Bluetooth 4.0 (A2DP, EDR), microUSB konektor (USB 2.0) za punjenje/sinhronizaciju, 3.5 mm priključak za slušalice,
  • Ekran: 5.5 inčni kapacitivni, IPS-matrica, 1920x1080 PIKSELA (FHD), OGS, automatksi podešava nivo pozadinskog osvetljenja, oleofobski sloj
  • Kamera: 13 MP, video snimanje u 1080p (1920x1080 piksela), LED blic, optička stabilizacija slike, laserski autofokus, trostruki optički zum
  • Prednja kamera: 5 MP
  • Navigacija: GPS / GLONASS (podrška za A-GPS)
  • Senzori: akcelerometar, potzicija u prostoru, žiroskop, senzor ambijentlanog osvetljenja
  • Baterija: ukloniva, Li-Pol, 3000 mAh kapaciteta
  • Dimenzije: 158.9 x 78.8 x 12 mm
  • Masa: 185 grama

Prodajno pakovanje

  • Telefon
  • Punjač
  • USB-kabl
  • Slušalice
Uvod

Uz ZenFone Zoom stvari su dobile neočekivan obrt. Ova jedinica je po prvi put prikazana u toku održavanja prošlogodišnjeg CES događaja a zatim je prikazan sa svim drugim izložbama. Prikazan je i na MWC 2015 i Computex 2015, pa čak i u toku IFA 2015. Po prvi put čelnici kompanije nisu mogli da daju tačan datum pojavljivanja na tržištu.

Isto tako, kada se YouTube video o Zoom aparatu pojavio, ljudi nisu mogli da razmenjuju iskustva budući da niko nije ni imao uređaj u rukama.

U vreme najave uređaja, njegove specifikacije bile su impresivne, a ZenFone Zoom model sada je moćni telefon isto kao i modeli sa početka ove godine. Uređaj ima originalnu karakteristiku: modul kamere ima trostruki „zum“, ne elektronski već optički. Ovome možemo dodati i činjenicu da aparat ima i optičku stabilizaciju kao i laserski fokus.

Asus ZenFone Zoom odlikuje visoka cena koja prati inovacije.

Dizajn, veličina, kontrole

Izgled nekog uređaja uvek zavisi od ukusa korisnika, međutim, ZenFone Zoom je dobio veliki broj pozitivnih kritika od strane stručnjaka, a nagrađen je i u toku Good Design Award 2015 takmičenja a GDA je međunarodno takmičenje u industrijskom i grafičkom dizajnu.

Zvanični Web sajt je predivno dizajniranon i uključuje proces kreiranja uređaja:

ZenFone Zoom je čudo moderne tehnologije koje je rezultat kompleksnog proizvodnog procesa koji podrazumeva 201 fazu. Preciznu obradu za instalaciju trostrukog optičkog zuma, postavljanje antene na aluminijumski okviru, brušeni metalni okvir i zaštita od korozije.

Uređaj odlikuje prepoznatljiv izgled: logo kompanije, debeli okvir i slično. Prednja strana zaštićena je izdržljivim Corning Gorilla Glass staklom četvrte generacije. To ne znači da površina ne može biti izgrebana već da je daleko izdržljivije u odnosu na standardno kaljeno staklo, a naročito plastiku. Oleofobski premaz nije suviše efikasan budući da otisci prstiju brzo prekriju ekran ali ih je veoma lako obrisati.

Bočne strane kućišta izrađene su od aluminijuma, obojene toplom bojom zlata. Prednja strana je matirana dok su uglovi blago uglačani.

Zadnji poklopac izrađen je od plastike presvučene kožom. Isti način izrade korišćen je i kod LG G4. Nešto slično je uradio i Asus.

Uprkos činjenici da aparat izgleda daleko efektivnije nego Asus model, ovaj pametni telefon je daleko manje praktičniji.

Postoje dve verzije Zoom modela – crna i bela boja. Varijanta u crnoj boji izgleda drugačije: na donjem delu panela nema logo oznake, umesto njega nalazi se umetak koji se „aktivira“ na svetlu. Prednja strana je tamno sive boje dok je zadnja strana crne boje. Uređaj crne boje se čini daleko elegantnijim.

Poklopac kamere izrađen je od metala i obojen mat belom bojom dok je prednja strana ispolirana.

Dimenzije Asus Zoom modela su 159x78.8x10mm. Primera radi, postoji 5.7-inčni Meizu Pro 5 koji je u potpunosti izrađen od metala dimenzija 156x78x7.5mm i težak je 168 grama, dok je ukupna masa modela Zoom 185 grama. Bočni ram je debljine 5.5mm ali je mogao da bude skraćen na 4mm, dok je donja strana debljine 21mm, a moglo je da bude i 15mm. Kada je u pitanju debljina, ništa se ne može učiniti. Nema zaštitnog stakla, što nije dobro, pa se sočivo konstantno prlja prašinom.

Sa gornje strane prednjeg panela nalazi se LED indikator za propuštene pozive, zvučnik, senzori i kamera sa snimanje „selfi“ fotografija. Ispod ekrana nalaze se „Back“, „Home“ i „Menu“ tasteri obojeni bojom srebra bez pozadinskog osvetljenja.

Sa donje strane nalaze se mikrofon i microUSB-a port dok se gore nalazi 3.5mm audio izlaz za slušalice i dodatni mikrofon za redukciju šuma. Sa leve strane nema nikakvih elemenata.

Sa desne strane nalazi se taster za kontrolu jačine zvuka, on/off taster, mali taster za aktivaciju videa, taster kamere (dupli dodir za fokusiranje i kadar). Poslednja dva mogu podrazumevati i kameru i njeno pokretanje čak i kada je telefon zaključan.

Sa zadnje strane nalazi se veliki modul kamere koji je uronjen u kućište, blic i laserski fokus, a sa donje strane nalazi se zvučnik. Ispod uklonjivog poklopca nalazi se slot za memorijsku i microSIM karticu. Baterija je ugrađena.

Asus i LG G4

Asus i Meizu Pro 5

Asus i Samsung S6 EDGE

Ekran

Aparat ima 5.5-inčni ekran dok je fizička veličina ekrana 69x121mm, sa gornje 16mm, 21mm sa donje, sa leve i desne strane – po 5mm.

Matrica je bazirana na IPS tehnologiji a tu je i ASUS TruVivid tehnologija. To je metoda proizvodnje ekrana u okviru kojeg se broj slojeva različitih materijala redukuje sa četiri na dva. Na ovaj način se povećava osvetljenje ekrana i odziv interfejsa osetljivog na dodir.

Ovakva dijagonala ekrana podrazumeva 1080x1920 piksela i 400PPI gustinu.

Maksimalno osvetljenje bele boje – 270cd/m2, maksimalno osvetljenje crne – 0.23cd/m2. Odnos kontrasta je 1170:1.

Prema dijagramu, čini se da postoji prekomerni nivo plave boje a njena vrednost zavisi od osvetljenja. Pri minimalnom osvetljenju plava boja je veoma jaka.

Prema pomenutom dijagramu, podaci ne odgovaraju sRGB opsegu već malo iskaču iz njega.

Uglovi vidljivosti su maksimalni.

Ekran bi mogao biti svetliji (270cd/m2 – to je suviše malo) dok su boje prilično zasićene. Naravno, pre svega treba uzeti u obzir i cenu uređaja.

Uglovi vidljivosti

Na svetlosti

U senci

Podešavanja

  Baterija

Aparat koristi ugrađenu litijum polimersku bateriju kapaciteta 3000mAh.

Jednim punjenjem baterija omogućava 12-15 sati rada, ukoliko manje koristite uređaj i do 25 sati, uz ne toliko često korišćenje mreže – 40 sati, u kombinovanom režimu rada (nekoliko sati upotrebe 4G, fotografija i video sadržaja) – od 9 do 18 časova.

Uređaj podržava Asus BoostMaster tehnologiju super brzog punjenja koja za 40 minuta telefon napuni do 60 odsto a to se postiže zahvaljujući upotrebi specijalnog hemijskog sastava.

Uz ovu tehnologiju, za samo 10 minuta punjenja moći ćete da razgovarate preko 2G mreže četiri sata.

  Komunikacija

Pametni telefon ima samo jedan slot za SIM karticu. Umesto jedne antene, ZenFone Zoom ima dve bi-PIFA antene. Ideja je da se obezbedi višesmerni signal.

Podržane frekvencije komunikacije (Intel 7262 modem):

  • Za 2G: 850/900/1800/1900 MHz
  • Za 3G: 850/900/1700/1900/2100 MHz
  • Za 4G: 2100/1900 / 1800MHz / 1700/850/2600/900/700/800 MHz

Za svrhu navigacije- GPS / GLONASS / QZSS / SBAS / BDS.

 

Wi-Fi konektivnsot je ostvarena preko WLAN 802.11 a / b / g / n / ac modula (Broadcom), uređaj poseduje Bluetooth V4.0 + EDR, kao i NFC (antena je mseštena sa zadnje strane pozadinskog panela).

Memorija i memorijska kartica

Aparat poseduje 4GB dvokanalne RAM memorije, 128GB ugrađene memorije (SKhynix H27M78103CCR). Tu je i konektor sa memorijske microSD kartice veličine do 128GB.

  Kamere

Tradicionalno postoje dve kamere, počećemo sa glavnom.

Asus je odlučio da iskoristi 13MP Smart FSI senzor veličine 1/3.

Sočivo je izrađeno u saradnji dve kompanije – Asus i Hoya. Optika podrazumeva deset komponenti: dva prizmatična sočiva, četiri asferična sočiva i isto staklo. Za implementiranje trostruke tehnologije optičkog zuma po prvi put u svetu je primenjene D-Cut koji snižava visinu sočiva na samo 6mm.

Da razjasnimo, sočivo se unutar kućišta pomera u skladu sa širinom, a ne debljinom, to jest, modul je horizontalan i paralelan sa ravni uređaja. Za pomeranje ugrađen je motor.

Tu je i optička stabilizacija slike i laserski fokus (slično kao kod LG G4, Asus Laser i drugih uređaja).

Međutim, trostruki zum nije dovoljan za većinu zadataka. Zum je tu ali je suviše mali. Na primer, za približavanje ptice koja stoji na drvetu potreban je F=2.7-4.8. Praktično svi moderni pametni telefoni maju sočiva sa otvorom blende do 2.8 a Asus od 2.7. Što je otvor blende veći, više svetla pada na senzor a slika je svetlija i uslovima slabog osvetljenja.

Kada je reč o kvalitetu fotografija, vršeno je poređenje sa Samsung Galaxy S6 Edge (S7 još uvek nije komercijalno dostupan, S6 je iz prethodne godine kao i Asus). Po danu oba modela beleže isti kvalitet. U uslovima lošeg osvetljenja, detalji su isti ali slika koju beleži Samsung je daleko svetlija – F1.9. Pored toga, ukoliko osvetljenje nije dobro, modul S6 bira zasićene boje dok se modul modela Zoom loše suočava sa ovim zadatkom.

CROP (levo - Asus)

Zum ne karakteriše naročito dinamički opseg; objekti su ili suviše svetli ili suviše tamni.

Galaxy S6 Edge nije pozicioniran kao kamera telefon ali je moguće odabrati brzinu zatvarača na 1/24000 (kod Asus-a 1/16000), F1.9 (kod Asus F2.7-4.8) i naizgled RAW format (nekompresovane fotografije kod Asus-a nije podržana).

Smart telefon može da snima FullHD video (4K ne može) pri 30 f / s. Prosečan kvalitet, ništa interesantno.

Kamera može da snima video u 5 MP, uglovi vidljivosti su 88 stepeni, F2.0 otvor bledne. Snimci su dobri, teoretski, kamera može da se koristi kao osnovna.

Prednosti (glavna jedinica): precizan i brz fokus, minimalna distanca pri snimanjuu je 5cm (odličan makro), zum 3, relativno dobri detalji, odlična stabilizacija.

Nedostaci (glavna jedinica): mali otvor blende, zrnasta struktura usled kompresije, RAW podrška nije prisutna (što je voema čudno imajući u vidu pozicioniranje).

Neophodna je upotreba dobrog senzora kamere kao i optike visokog kvaliteta sa otvorom blende do F1.8. U ovom slučaju, i kućište bi bilo tanje i lakše a i fotografije snimljene u mraku bi bile svetlije.

Odeljak kamere je zaista zanimljiv. Manuelno podešavanje nudi fokus, brzinu zatvarača (od 32 sekunde do 1/16000), ISO (50 do 3200), ekspoziciju i temperaturu boje u Kelvinima u koracima od 50 (od 2500 do 6500K).

Sve ostalo je isto kao i kod drugih uređaja kompanije Asus.

 

Primeri fotografija

                                    Performanse i operativni sistem

Asus ZenFone Zoom odlikuje četvorojezgarni 64-bitni procesor – Intel Atom Z3590. Čip je proizveden korišćenjem 22nm tehnologije. Koristi 3D tranzistore koji imaju veliku brzinu prebacivanja i rade uz manje curenje snage nego planarni tranzistori. Čipset podrazumeva četiri Silvermont obradna jezgra brzine radnog takta 2.5GHz dok Hyper-Threading tehnologija nije podržana.

Za grafiku je zadužen PowerVR G6430 kompanije Imagination Technologies i nudi podršku za OpenGL 3.x/4.x, OpenGL ES 3.0 i DirectX 10.

Brzina animacije je na visokom nivou, nema nikakvog zaostajanja. Kod većine igara nema nikakvih problema. U okviru 3Dmark testa zabeležen je odličan rezultat uz 50-60 FPS pri svakom pokretanju.

     

Uređaj pokreće Google Android 5.0 operativni sistem pa ne treba brzo očekivati upgrade na Marshmallow.

Tu je i brendirani korisnički interfejs koji nije nimalo izmenjen u odnosu na prethodni uređaj.

        Multimedija

Glavna odlika zvučnika je da ima pet magneta koji se koriste, a plus je zvučnik smešten u rezonantnu kutiju. Zvuk je veoma glasan i jasan kao i bas.

Model koristi sopstveni plejer. Kvalitet zvuka je odličan, za podešavanje je dostupan Audio Wizard koji nudi mogućnost odabira jedne od pet opcija za ugrađeni audio sistem a tu je i SonicMaster 2.0 tehnologija. Ovakav skup hardvera i softvera obezbeđuje impresivni kvalitet zvuka.

   

Model karakteriše i NoiseZero Talk tehnologija koja eliminiše eho i pozadinsku buku.

Zaključak

Očekivanja obično prevazilaze realno stanje stvari, pa idemo redom.

Kada je reč o izgledu Zoom modela, jasno je da je modul kamere isti kao i kod Nokia 1020 modela (osim što sistem sočiva ima četvrtasti oblik, a i pozicioniranje je moglo biti drugačije da se smanji debljina uređaja), kućište je u potpunosti isto kao i kod LG G4 modela (i po pitanju materijala izrade i po pitanju načina izrade) a metalni okvir u velikom meri podseća na iPhone. Okvir ekrana je preveliki – 21mm od donje strane, po 5mm sa bočnih strana. Uopšteno, prednji panel je suviše jednostavan.

Tu je i 5.5-inčni FullHD ekran, kao što je uobičajeno, ali njegova slaba strana je osvetljenje od samo 270cd/m2, a ovi podaci nikako se ne poklapaju sa sRGB opsegom. Korišćena matrica ekrana je prilično jeftina, a tu je i Smartisan U1 korisnički interfejs. Otvor blende je mali, rezolucija je niska a zbog nekog razlog nije obezbeđena podrška za RAW format. Optički trostruki zum je dobar ali bi bio još bolji da se proizvođač više fokusirao na otvor blende.

U segmentu cena u kojem je smešten ovaj model moožete pronaći dosta interesantnih modela:

  • Samsung Galaxy S6 / S6 EDGE Plus
  • Samsung Galaxy S7
  • LG G4
  • Meizu Pro 5
  • Microsoft Lumia 950 (well, why not = D)
  • Lenovo Vibe Shot
  • Nexus 6P
  • Apple iPhone 6 Plus

Bilo kako bilo, moramo se složiti da neki od modela nemaju toliko RAM-a i interne memorije.

Glavne prednosti modela Asus Zoom

  • Materijali (staklo, metal, koža)
  • Količina RAM-a i interne memorije
  • Visoke performanse
  • Baterija visokog kpaciteta i brzo ppunjenje
  • Dobra kamera i prisustvo 3 zuma

Nedostaci modela Asus Zoom

  • Debeo okvir oko ekrana
  • Masa i dimenzije
  • Niska maksimalna osvetljenost ekrana
  • Neki aspekti vezani za kameru (opisani u relevantnoj sekciji)
  • Cena




Cene na sajtu i oglasnim porukama su informativnog karaktera i podložne su dnevnim promenama. Cene su izražene u eurima radi lakšeg snalaženja. Plaćanje se vrši isključivo u dinarima. Objavljene cene su bez pdv-a. Ne garantujemo 100% tačnost objavljenih podataka. Teleko Plus posluje po principu subagenture - poručivanja modela. Postoji mogućnost da nemamo sve oglašene modele na lageru.