iPhone 14 pro Max Test
Pro linija je dizajnirana za one koji kupuju najnovije vodeće modele po najvišoj ceni. Manji model je dizajniran za one koji u manjoj meri gledaju filmove, konzumiraju sadržaj. Pro Max za one koji, figurativno govoreći, žive sa uređajem. Razlika u veličini izaziva potpuno drugačiju percepciju ovih uređaja, uprkos činjenici da su iznutra de facto isti (razlikuje se vreme rada i kapacitet baterije). Kompaktni 14 Pro i ekstra veliki 14 Pro Max.
Poslednjih godina, za sve proizvođače, nova generacija vodećih modela donosi malo u poređenju sa prethodnom. Potpuno isti pristup važi i za iPhone, u četrnaestim modelima izrez na ekranu pretvorio u ostrvo, sami ekrani su malo poboljšani, a dodata je i dugi niz godina očekivana funkcija AlwaysOn Display. Nova generacija kamere sa rezolucijom od 48 megapiksela, ali u praksi najverovatnije nećete videti razliku u kvalitetu slika.
Počnimo sa jednostavnim, odnosno materijalima izrade. Kao i ranije, imamo šasiju od nerđajućeg čelika, hromiranje je visokog kvaliteta, a čak i pri udarcima gotovo je nemoguće oštetiti gornji sjajni sloj. Imam par ogrebotina od mesec dana korišćenja uređaja bez kućišta, ali nisu suštinske. Boja bočnih strana odgovara boji uređaja koji ste odabrali, ali sa metalnim sjajem. Otisci prstiju su uvek vidljivi na bočnoj strani, ali to je ako ne koristite futrolu. Ne sviđa mi se dizajn izabran prošle godine zbog njegove ergonomije: pravougaono telo, ravne i iseckane linije, ivice urezane u ruku. I ako kod manjeg Pro modela ovo nije toliko primetno zbog veličine, onda je kod Pro Max-a neprijatnost kućišta očigledna - ovo je najgora ergonomija među svim modelima poslednjih godina. Blok kamere je napravljen izbočenim. Kada uređaj leži na stolu na zadnjoj strani, jedinica kamere ga podiže. Na levoj strani se nalazi klizač za menjanje režima rada, ispod su dva odvojena tastera za jačinu zvuka. Na desnoj strani je veliko dugme za uključivanje/isključivanje, odmah ispod je slot za SIM karticu. U kineskim verzijama, slot podržava dve nanoSIM kartice, američki modeli imaju ulaz umesto SIM slota.
Ne bi trebalo da tražite 120Hz opciju u podešavanjima ekrana, ona je skrivena veoma duboko. Razlog je taj što Apple nije pravilno implementirao ovaj režim. U većini standardnih aplikacija i interfejsa, 120Hz nije moguće postići. Svako ko je koristio vodeći Android odmah će primetiti da Apple-ov vodeći interfejs slabije reaguje u većini situacija kada se koristi tokom dužeg vremenskog perioda. Razlog je veoma prilagodljiv režim koji ne možete ni na koji način da konfigurišete. Podešavanja ekrana su veoma oskudna, pogledajte ih.
Dakle, u krajnjoj liniji, možemo reći da je ekran veoma dobar, ali ima niz ugrađenih ograničenja koja utiču na ukupnu percepciju pametnog telefona. Jedna od najvećih prednosti iPhone-a je trajanje baterije. Optimizacija sistema je takva da, uz sve ostale stvari, iPhone traje mnogo duže od bilo kog drugog pametnog telefona. To se postiže agresivnim upravljanjem napajanjem, kada se sve aplikacije ubijaju u pozadini. Za mene je ovo problem, jer kada počnete da otpremate datoteke na oblak, morate da držite ekran uključen i aplikaciju otvorenu, inače se ništa neće dogoditi i moraćete da počnete iznova. Za one koji s vremena na vreme koriste pozadinske procese, ovo neće biti problem.Sa punjačem od 25W, Pro Max-u je potrebno 126 minuta da se napuni, dok je za poslednjih pet procenata potrebno oko 22 minuta. Ako uzmete punjač od 65W, vreme punjenja će biti oko 110 minuta. I ovo je razočarenje u poređenju sa drugim modelima, ovde nije sve tako dobro.
Reverzno punjenje je takođe odsutno, jer kompanija štedi na osnovnim stvarima za vodeći model.
Dozvolite bilo kom drugom proizvođaču da ima tako ružan softver za praćenje vremena, sporo punjenje i pregrevanje bežičnim putem, pa bi bio razapet zbog toga. Ali u slučaju Apple-a, vlasnici zatvaraju oči i govore da su stvari svuda iste, što, naravno, nije tačno.
Svake godine čujemo standardnu mantru da je Apple izdao najbrži procesor na planeti. S obzirom da su svi procesi u pozadini uglavnom uništeni, sintetički testovi nemaju smisla. Štaviše, svi proizvođači veštački ograničavaju performanse interfejsa, jer je prebrz rad neprijatan za ljudsko oko. Ono što mi se ne sviđa kod iPhone-a je to što adaptivni režim ekrana (120Hz) ponekad ne uspe, pojavljuju se frizovi (lojalni vlasnici iPhone-a ih ne vide direktno, ignorišu ih). Brzi procesor ima manu pregrevanja, uređaj se zagreva i u normalnim zadacima, što je jasno vidljivo.Brzina rada sa memorijom je dobra, pri kupovini takvih uređaja treba uzeti opciju od 256GB, danas je optimalna. S druge strane, u slučaju iPhone 14 Pro, možda ćete biti u redu sa osnovnim modelom, nećete morati da uzimate nešto drugo.
Sve je tipično za iPhone, ništa više nećete dobiti. NFC se koristi samo za Apple Pay. Prednja kamera sa rezolucijom od 12 megapiksela, poznata je sa iPhone 14 modela, ovde nema ništa novo.



Glavna: kamera sa 4 modula